top of page

Starptautiskais projekts “ReNutriWater”: notekūdeņu atkārtotas izmantošanas risinājumu pētniecība ilgstpējīgam ūdens resursu patēriņam

Writer: VNK servissVNK serviss

Vai esat kādreiz aizdomājies, kāds ir dzeramā ūdens ceļš? Neskatoties uz intensīvo ūdens attīrīšanas procesu, bieži vien rūpīgi attīrītais ūdens tiek novadīts apkārtējā vidē jau pēc tā vienreizējas izmantošanas. Šāda pieeja patērē lielu enerģijas daudzumu un finansiālus līdzekļus, kas varētu tikt ietaupīti, atgūstot tīru, atkārtoti izmantojamu ūdeni no notekūdeņiem.

Iespējams, daudziem rodas jautājums, kāpēc jādomā par notekūdeņu atkārtotu izmantošanu? Kādēļ kas tāds būtu jādara? “Atbilde uz to ir vienkārša,” vēsta SIA “VNK serviss” ražošanas tehnoloģijas vadītājs Jānis Zviedris. “Lai arī Latvijā ir pieejami labas kvalitātes dzeramā ūdens resursi, bieži vien tos izmantojam piemājas zālāju, dārzu un lauku laistīšanai, neaizdomājoties, ka zemē izlejam apjomīgu daudzumu centralizēti sagādāta, attīrīta un piegādāta ūdens, kas ir lietojams pārtikā,” skaidro Jānis.

Vai varētu iedomāties, ka veikalā nopērkam, piemēram, pienu, alu, un izlejam to zālājā? Jāatceras, ka dzeramais ūdens mūsu mājokļu krānos nav dabas parādība. Aizvien karstākas vasaras un klimata pārmaiņas SIA “VNK serviss” daudzviet rada aizvien lielākus izaicinājumus nodrošināt visiem iedzīvotājiem kvalitatīvu un drošu dzeramo ūdeni pietiekamā apjomā un ar atbilstošu spiedienu dzeramā ūdens apgādes sistēmā, kurā ieguldāms neskaitāmu stundu nepārtraukts darbs, ko veic kvalificēti speciālisti un kuru ūdens nozarē visā pasaulē paliek aizvien mazāk.

Kā būtu, ja mēs atrastu veidu, kā izmantot notekūdeņu resursus efektīvāk? Tāds ir projekta “ReNutriWater” mērķis – izpētot labākās notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģijas un metodes, sekmēt iespēju atkārtoti izmantot notekūdeņus drošā un ekonomiski pamatotā veidā. Šī starptautiskā projekta laikā tiek īstenoti vairāki pilotprojekti, kuros atbilstoši attīrītus notekūdeņus izmanto dažādos nolūkos, piemēram, dārzu un stādu laistīšanā, paralēli veicot laboratoriskus mērījumus un testējot pielietoto attīrīšanas metožu efektivitāti.

Notekūdeņi ir efektīva alternatīva ūdensapgādes ciklā. Tā kā vairākas ES valstis arvien vairāk cieš no sausuma, atkārtoti izmantojot ūdeni no pilsētu notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, var palīdzēt risināt ūdens trūkuma problēmu. Tā var nodrošināt drošu un prognozējamu ūdens avotu, vienlaikus samazinot spiedienu uz ūdenstilpēm un uzlabojot ES spēju pielāgoties klimata pārmaiņām. Ūdens atkārtota izmantošana pēc atbilstošas attīrīšanas pagarina tā aprites ciklu, tādējādi saglabājot ūdens resursus. 2020.gada 25.maijā ir apstiprināta Eiropas Parlamenta un Padomes regula (ES) 2020/741 (2020. gada 25. maijs) par minimālajām prasībām attiecībā uz ūdens atkārtotu izmantošanu.

Eiropas Komisijas statistika par ūdens atkārtotu izmantošanu. Avots
Eiropas Komisijas statistika par ūdens atkārtotu izmantošanu. Avots

Latvijā SIA "VNK serviss" īsteno pilotprojektu Ugāles ciema bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, kur tiek pētīta attīrīto notekūdeņu atkārtota izmantošana kultūraugu laistīšanai. 2024. gada sezonā Ugālē kontrolētos un drošos siltumnīcas apstākļos tika audzēta kukurūza, ko laistīja ar dažādas kvalitātes attīrītiem notekūdeņiem. Pēc ražas novākšanas rudenī šobrīd turpinās datu apstrāde un laboratoriskā analīze, lai izvērtētu ūdens un augsnes sastāva izmaiņas, kā arī augu drošību un kvalitāti.

Dalība projektā “ReNutriWater” sniedz ne tikai vērtīgu pieredzi, jaunas zināšanas un ļauj iepazīt citu valstu speciālistu labās prakses piemērus un inovatīvas pieejas, bet dod arī iespēju tehnoloģiju pārneses aktivitātes īstenot, izmantojot Eiropas grantu finansējuma līdzekļus. Starptautiskais projekts “ReNutriWater” tiek īstenots INTERREG programmas ietvaros, un tajā piedalās 15 partneri no 5 dažādām valstīm (Polijas, Somijas, Lietuvas, Latvijas un Dānijas), kā arī 22 asociētie partneri no astoņām valstīm (no iesaistītajām partnervalstīm, Igaunijas, Beļģijas un Zviedrijas). Rezultātā sadarbībā ar projektā iesaistītajiem partneriem izstrādātā metodoloģija un praktiskie risinājumi ļaus pielietot inovatīvas tehnoloģijas, sperot nozīmīgu soli pretī ilgtspējīgākai ūdens resursu izmantošanai.

Vairāk informācijas par ReNutriWater skatiet ŠEIT.


"VNK serviss" īstenotā pilotprojekta siltumnīca Ugālē.
"VNK serviss" īstenotā pilotprojekta siltumnīca Ugālē.


Info tālrunis: +371 20000209
E-pasts: info@vnkserviss.lv

Reģistrācijas numurs: 41203017566
PVN maksātāja numurs: LV41203017566

Juridiskā adrese: Saules iela 19, Ventspils, LV-3601
Biroja adrese: Saules iela 19, Ventspils, LV-3601 (ieeja no sētas puses)

A/S Swedbank, HABALV22, LV98HABA0551031893405
                                               LV68HABA0551037708222​​

bottom of page